E āhei ana Te Taura Whiri i te Reo Māori i raro i te Ture mō te Reo Māori 2016 ki te whakamana i ngā pūkenga kairangi o te kaiwhakamāori ā-tuhi, ā-waha

I whiwhia ngā tāngata e whai ake nei ki te Tohu Reo Māori, ā, i whakamanahia rātou i raro i te Ture mō Reo Māori 2016. Kāore te katoa o ngā kaiwhakamāori whai raihana i te rārangi nei i te mea kāore i a mātou ngā kōrero e taea atu ai rātou.

Mukamuka

15(2) (a) - Kua whiwhi i te taha ā-waha
15(2) (b) - Kua whiwhi i te taha ā-tuhi
15(2) (c) - Kua whiwhi i te taha e rua
AM - I whakawhiwhia ngā tōna tohungatanga
UNV - Kāore anō i whaimana
N/A -  Kāore i te wātea mo ngā mahi kooti

Rēhita Whānui

Ingoa Wāhi Noho Iwi Īmēra Taumata  
Karani Brown KAITAIA Ngā Puhi   15 (2) (b)  
Te Rāhipere Mangutauira KAITAIA Ngāti Hine lala_tauira@outlook.com 15 (2) (b)  
Tatiana Thompson KAITAIA Ngatī Manawa   15 (2) (a)  
Kerei Mangonui James KAITAIA Te Rarawa, Ngāti Kahu, Ngā Puhi   15 (2) (a)  
Hemo Kuia Kaye Allpress KAITAIA Ngā Puhi   15 (2) (a)  
Dr Patu Hohepa KAITAIA Ngā Puhi pathohepa@vodafone.co.nz AM Kaiako Whare Wānanga Whare Kōti Reo Irirangi Pouaka Whakaata
Mere Mangu KAITAIA Ngāti Hine merem@outlook.co.nz 15 (2) (c)  
Joy Ngaropo-Hau KAITAIA Te Rarawa, Ngā Puhi toiora49@gmail.com 15 (2) (c) Health Pouaka Whakaata, Reo Irirangi
Pane Cooper WHANGĀREI Ngā Puhi, Te Orewai, Ngāti Hine, Ngāti te Rarawa   15 (2) (c) Whare Kōti
Clayton Cook WHANGĀREI Ngāti Raukawa, Ngāi Tahu, Ngāti Whātua clayton@terito.school.nz 15 (2) (b)  
Ngāwini Shortland WHANGĀREI Ngā Puhi   15 (2) (a)  
Tame Te Rangi WHANGĀREI Ngāti Whātua Ngāpuhi tame.terangi@ngatiwhatua.iwi.nz 15 (2) (a) Whare Kōti, Ture, Hākinakina
Evelyn Tobin MNZM, JP AUCKLAND Ngā Puhi kotare@ihug.co.nz 15 (2) (c) Education Broadcasting Prose & Poetical
Māhia Nathan AUCKLAND Te Aupōuri, Ngāti Mahuta mnathan@manukau.ac.nz 15 (2) (c)  
Rāpata Te Rima Newson AUCKLAND Te Rarawa, Te Aupōuri bobgemnewson@gmail.com 15 (2) (c) Taha Ture Kaiako Whare Kōti
Joseph Peter Ramanui AUCKLAND Ngā Puhi Ngāti Awa   15 (2) (c)  
Rahera Shortland AUCKLAND Ngā Puhi Rahera.s@xtra.co.nz 15 (2) (c) Kaiako Whare Kōti Mahi Pāpāho Pouaka Whakaata
KororiaTaumaunu AUCKLAND Ngāti Porou kororia.taumaunu@maoritelevision.com 15 (2) (c) Pouaka Whakaata Reo Irirangi Mahi Hākinakina Mahi Pāpāho
Rangi Pouwhare AUCKLAND Ngāi Tūhoe   AM Whare Kōti Mahi Hauora Mahi Pāpāho Reo Irirangi Pouaka Whakaata
Kaa Kataraina Kathleen Williams AUCKLAND Ngāi Tūhoe Ngāti Kahungunu, Ngāti Maniapoto ttrw@twt.ac.nz AM Kaiako Kōhanga Reo Kura Kaupapa Māori Wharekura Kuratini Whare Wānanga Pāngarau Pouaka Whakaata
Rodney Arthur Stewart Bethan AUCKLAND Ngāti Maniapoto   15 (2) (c)  
Hariata Pōhatu AUCKLAND Ngāti Porou ruatahi@clear.net.nz 15 (2) (c)  
Hone Sadler AUCKLAND Ngā Puhi h.sadler@auckland.ac.nz 15 (2) (c)  
Joe Te Rito AUCKLAND Ngāti Kahungunu Rongomaiwahine jsterito@xtra.co.nz 15 (2) (a)  
Ratu Tuhou Tibble AUCKLAND Ngāti Porou rtibble@gmail.com 15 (2) (c)  
Tamahou McGarvey AUCKLAND Ngāi Tūhoe tpmacg@hotmail.com 15 (2) (c)  
Yvonne Te Wanihi Edwards AUCKLAND Ngāti Awa, Ngāi Tūhoe Yvonne.edwards@maoritelevision.com 15 (2) (b) Whare Kōti, Reo Irirangi, Pouaka Whakaata
Pania Papa AUCKLAND Ngāti Raukawa, Waikato paniapapa@gmail.com 15 (2) (c) Pāpāho, hākinakina, mahi whakaako, pūtaiao, mātauranga, Tari Kāwanatanga
Stephanie Huriana Fong AUCKLAND Te Rarawa stephanie@paetultd.com 15 (2) (b)  
Oriini Kaipara AUCKLAND Tūhoe Ngāti Tūwharetoa Ngāti Awa Ngāti Rangitihi oriini@tookuao.com 15 (2) (c)  
Hemi Dale AUCKLAND Te Rarawa, Te Aupōuri h.dale@auckland.ac.nz 15 (2) (c)  
Tane Karamaina AUCKLAND Ngāti Whanaunga, Te Rarawa, Ngāti Apakura takaramaina@gmail.com 15 (2) (c)  
Ranginui Rikirangi-Thomas AUCKLAND Ngāti Pikiao, Ngāti Whakaue, Ngāti Ranginui ranginui@hotmail.com 15 (2) (c)  
Eva Mahara AUCKLAND Waikato eva.mahara@maoritelevision.com 15 (2) (c)  
Ruth Smith AUCKLAND Te Aitanga-a-Mahaki, Ngāti Kahungunu, Ngāti Porou smith.ruth@live.com 15 (2) (c)  
Tom Roa HAMILTON Ngāti Maniapoto Waikato tomroa@waikato.ac.nz 15 (2) (c)  
Rawinia Mere Te Uia White HAMILTON Ngāti Awa rawinia4@xtra.co.nz 15 (2) (b)  
Rodger Brian Lewis HAMILTON Pākehā (Raukawa-Tainui dialect) ahotaki3@gmail 15 (2) (c)  
Moetū Tipene Davis HAMILTON   moetu.teorewai@gmail.com 15 (2) (c)  
Te Kāhautu Maxwell HAMILTON Te Whakatōhea Te Whānau-a-Apanui Ngāi Tūhoe Ngāti Awa Ngāti Porou Ngāi Tai Ngāti Maniapoto tmaxwell@waikato.ac.nz 15 (2) (c)  
Pou Temara HAMILTON Ngāi Tūhoe mauriora@waikato.ac.nz 15 (2) (c)  
Che Wilson HAMILTON Ngāti Rangi Whanganui chewilson.ohakune@gmail.com 15 (2) (c)  
Waldo Houia HAMILTON Ngāti Porou waldo.houia@wananga.ac.nz 15 (2) (c)  
Heeni Hope HAMILTON Waikato heeni.h@xtra.co.nz 15 2 (a)  
Hone Edwards HAMILTON Ngāti Maniapoto Ngāti Hikairo Ngāti Paoa Hone.Edwards@maoritelevision.com 15 (2) (c) Whare Kōti, Pāpāho, Reo Irirangi, Pouaka Whakaata
Leon Blake HAMILTON Tūhoe Tūhourangi Ngāti Wāhiao Ngāti Porou Ngāti Maniapoto Taranaki Ngāti Kahungunu kounga.ltd@gmail.com 15 (2) (c) Education Justice Broadcasting
Ngareta Gabel HAMILTON Ngāti Kahu Te Paatu ngareta.gabel@kaperi.co.nz 15 (2) (c)  
Paraone Gloyne HAMILTON Ngāti Raukawa   15 (2) (b)  
Jarred Lee Boon TOKOROA Ngāti Maniapoto Jarred.boon@waiariki.ac.nz 15 (2) (b)  
Hiria Hape WHAKATĀNE Ngāi Tūhoe Te Whakatōhea hiria.hape@tpk.govt.nz 15 (2) (c) Broadcastings; Corporate text Legal text; Technical Mātauranga; Whare Kōti
Tamati Waaka WHAKATĀNE Ngāi Tūhoe Tamati.waaka@wananga.ac.nz 15 (2) (c)  
Hēmana Clifford Waaka WHAKATĀNE Ngāi Tūhoe Ngāti Pukeko   15 (2) (b)  
Matu Te Pou WHAKATĀNE Ngāi Tūhoe matu@inspire.net.nz 15 (2) (c)  
Nāreta Pouwhare WHAKATĀNE Ngāi Tūhoe Naretapouwhare10@gmail.com 15 (2) (a)  
Patrick McGarvey WHAKATĀNE Tūhoe pmmcgarvey@hotmail.com 15 (2) (c)  
Hēmana Eruera. MNZM. JP. TE TEKO Ngāti Awa Hemana.eruera@tpk.govt.nz 15 (2) (a)  
Joe Te Poroa Malcolm ROTORUA Te Arawa teporoa@gmail.com AM  
Te Haumihiata Mason ROTORUA Ngāi Tūhoe tehautu2@xtra.co.nz 15 (2) (c)  
Te Wainamu Cairns Harvey ROTORUA Ngāi Tūhoe   15 (2) (c)  
Waireti Tait-Rolleston ROTORUA Ngāi Tūhoe Te Arawa   AM  
Maika Te Amo ROTORUA Tapuika - Te Arawa tumu@matalingual.nz 15 2 (c)  
Paiheke McGarvey ROTORUA Ngāi Tūhoe Te Arawa Te Whakatōhea paiheke@hotmail.com 15 (2) (c)  
Kanapu Rangitauira ROTORUA Te Arawa Ngāti Porou Te Whakatōhea kanapu@gmail.com 15 (2) (c)  
Tawini Rangihau ROTORUA Ngāi Tūhoe tawini@tearawafm.com 15 (2) (c)  
Uenuku Fairhall ROTORUA Ngāti Rangiwewehi, Waitaha ufairhall@gmail.com 15 (2) (c)  
Wiremu Māngai Kaa RUATŌRIA Ngāti Porou kamiti@xtra.co.nz AM  
Keita Whakatō Walker RUATŌRIA Ngāti Porou Te Whānau-a- Apanui   15 (2) (c) Hangarau Pūtaiao Kaiako Kōhanga Reo Kura Kaupapa Māori Wharekura Reo irirangi
Rīpeka Te Irikaraka Harrison GISBORNE Ngāti Porou   15 (2) (c)  
Mana Elizabeth Hunkin WAIROA Ngāti Kahungunu Ngāti Porou Ngā Puhi Ngāi Tūhoe manauea23@gmail.com 15 (2) (c) Kaiako Whare Kōti
Hiria Tūmoana NAPIER/ HASTINGS Ngāi Tūhoe htumoana@eit.ac.nz 15 (2) (c) Mahi Hākinakina Kaiako Kōhanga Reo Kura Kaupapa Māori Wharekura Kuratini Whare Wānanga Mahi Pāpāho Reo Irirangi Pouaka Whakaata
Matiu Nohokau Eru NAPIER/ HASTINGS Ngāi Tūhoe   15 (2) (c)  
Paraone Wiki NAPIER/ HASTINGS Te Aupōuri wiki.whanau@xtra.co.nz 15 (2) (a)  
Ripeka Wiki NAPIER/ HASTINGS Ngāti Porou wiki.whanau@xtra.co.nz 15 (2) (c)  
Hone Waengarangi Morris NAPIER/ HASTINGS Ngāti Kahungunu Rongowhakaata Rangitāne Waengarangi311@gmail.com 15 (2) (c) Hangarau; Pūtaiao Kaiako; Kōhanga reo Kura Kaupapa Māori Wharekura; Whare Wānanga
Jeremy Tātere MacLeod NAPIER/ HASTINGS Ngāti Kahungunu jeremy@kahungunu.iwi.nz 15 (2) (c)  
Petera Hakiwai NAPIER/ HASTINGS Ngāti Kahungunu, Ngāti Porou, Rongowhakaata, Kāi Tahu petzz01@gmail.com 15 (2) (b)  
Ngāhuia Graham Mathews WHANGANUI Ngāti Apa Ngāti Kahungunu   15 (2) (c) Whare Kōti
Julie Te Turi Ranginui WHANGANUI Ngāti Apa Ngāti Kahungunu   15 (2) (b)  
Keri Opai NEW PLYMOUTH / TARANAKI Te Ati Āwa Ngāti Ruanui Ngāti Te Ata Ngāti Porou keri.opai@tepou.co.nz 15 (2) (c) Ngā momo kōrero katoa
Kiwa Hammond NEW PLYMOUTH / TARANAKI Ngāti Kahungunu ki Te Wairoa Ngāti Ruapani Rongowhakaata Nunuku Rongomaiwhenua (Moriori) kiwa@aatea.co.nz 15 (2) (c) Hangarau Mahi Hākinakina Mātauranga Whare Kōti Hauora Mahi Pāpāho Reo Irirangi
Huirangi Waikerepuru NEW PLYMOUTH / TARANAKI Taranaki   15 (2) (c)  
Maakere Edwards NEW PLYMOUTH / TARANAKI Ngāruahine, Taranaki, Ngāti Ruanui, Tangahoe, Te Pakakohi   15 (2) (c)  
Marina Hineara Parata NEW PLYMOUTH / TARANAKI Ngāti Ruanui Ngāti Maniapoto maakere@gmail.com 15 (2) (c) Kaiako Kōhanga Reo Kuratini
Nicholas Fonotoe PALMERSTON NORTH Te Iwi Mōrehu nicf@manukura.school.nz 15 (2) (b)  
Ian Christensen PALMERSTON NORTH Ngāti Pākehā ian@kupengahao.co.nz 15 (2) (c)  
Emma Edna Collier PALMERSTON NORTH Ngāti Porou   15 (2) (a) Kaiako Kuratini Reo Irirangi
Tangihoro Fitzgerald PALMERSTON NORTH Ngāti Porou Tangihoro@gmail.com 15 (2) (c)  
Hēni Jacob LEVIN / ŌTAKI Ngāti Raukawa jenny.jacob@xtra.co.nz 15 (2) (c) Ngā momo kōrero katoa
Ruiha Louie Ruwhiu LEVIN / ŌTAKI Te Whānau-a- Apanui Ngāti Awa Ngā Puhi   15 (2) (c)  
Petina Winiata LEVIN / ŌTAKI Ngāti Raukawa Ngāti Awa Ngāti Whakaue Ngāti Maru Petina.winiata@twor-otaki.ac.nz 15 (2) (c)  
Anne Drenah Kākā LEVIN / ŌTAKI Ngāpuhi, Ngāti Whātua AnneDrenah.Kaka@twor-otaki.ac.nz 15 (2) (b)  
Pakake Winiata LEVIN / ŌTAKI Ngāti Raukawa, Ngāti Whakaue pakaketaiari@gmail.com 15 (2) (b)  
Wena Tait WELLINGTON Tūhoe Te Arawa   15 (2) (c)  
Ranea Aperahama WELLINGTON Muriwhenua, Ngāti Tūwharetoa, Mōrehu Ranea.Aperahama@tepapa.govt.nz 15 (2) (c)  
Joseph MacDougall WELLINGTON Ngāi Tūhoe hohepa.macdougall@kinect.co.nz 15 (2) (c)  
Piripi Walker WELLINGTON Ngāti Raukawa piripi@reo.co.nz 15 (2) (c)  
Danny Makamaka Turuwhenua WELLINGTON Ngāi Tūhoe danny.makamaka@twoa.ac.nz 15 (2) (a)  
Brian Morris WELLINGTON Ngāti Kahungunu Rongowhakaata brian.morris@huia.co.nz 15 (2) (c) Taha Ture Mahi Hākinakina Mātauranga
Te Ripowai Higgins WELLINGTON Ngāi Tūhoe teripowai.higgins@vuw.ac.nz AM  
Holden Hohaia WELLINGTON Ngāti Maru Ngāti Ruanui Taranaki holden.hohaia001@msd.govt.nz 15 (2) (c) Pūtaiao Taha Ture Pāngarau Whakapakari Tinana
Kararaina Uatuku WELLINGTON Ngāi Tūhoe   15 (2) (b)  
Te Tūmatakuru O'Connell WELLINGTON Ngāti Raukawa Ngāi te Rangi 2matakuru@gmail.com 15 (2) (c) Kōti Ipurangi Rorohiko
Ngāhiwi-o-Kahimia Apanui WELLINGTON Ngāti Porou, Ngāti Hine, Te Whānau a Apanui ngahiwi.apanui@xtra.co.nz 15 (2) (c)  
Te Manu Te Awa WELLINGTON Ngā Puhi   15 (2) (c) Hangarau Pūtaiao, Mahi Hākinakina, Mahi Kaute, Pāngarau, Mātauranga
Pita Hekerangi Tamiana WELLINGTON Ngāi Tūhoe peterht@xtra.co.nz 15 (2) (a)  
Tama Paku WELLINGTON Rongomaiwahine Ngāti Kahungunu Rākaipaaka   15 (2) (a) Mahi Hākinakina Mahi Hauora Whakapakari Tinana Mahi Pāpāho
George Kōnia WELLINGTON Ngāti Porou George.konia@vuw.ac.nz 15 (2) (a)  
Ian Cormack WELLINGTON Kāti Māmoe Kai Tahu Waitaha ian@cormack.co.nz 15 (2) (c)  
Wareko Te Angina WELLINGTON Ngāti Tūwharetoa Ngāti Apa eohoehoa@gmail.com 15 (2) (b)  
Te Whareumu Uhinga Davis WELLINGTON Te Whakatōhea tewhareumu@ihug.co.nz 15 (2) (b)  
John Tait WELLINGTON Ngāi Tūhoe Te Arawa   15 (2) (a)  
Kawata Teepa WELLINGTON Ngāi Tūhoe Kawata.teepa@huia.co.nz 15 (2) (c)  
Muru Walters WELLINGTON Te Rarawa muru.walters@xtra.co.nz AM Mahi Hākinakina Mahi Kaute Mātauranga Reo Irirangi
Tamati Cairns WELLINGTON Ngāi Tūhoe tamati.cairns@xtra.co.nz 15 (2) (c) Mātauranga Mahi Pāpāho
Kahu O'Connell WELLINGTON     15 (2) (a)  
Stephen Chrisp WELLINGTON Ngāti Pākehā Tipene.chrisp@gmail.com 15 (2) (c)  
Stephanie Ira Pohe WELLINGTON   paora.steph@gmail.com 15 (2) (b)  
Paora Tibble WELLINGTON Ngāti Porou Tūwharetoa Ngāti Raukawa Te Whānau-a-Apanui   15 (2) (b)  
Basil Keane WELLINGTON Ngāti Kahungunu Rangitāne Ngāpuhi bazkeane@gmail.com 15 (2) (c)  
Doug Hauraki WELLINGTON Ngāti Porou doug@haurakiwhanau.co.nz 15 (2) (c)  
Karena Kelly WELLINGTON Ngāti Hine Nga Puhi karena@purata.nz 15 (2) (b)  
Paora Ammunson WELLINGTON Te Arawa Wairarapa Paora.Ammunson@tec.govt.nz 15 (2) (c)  
Hollie Smith WELLINGTON Ngāti Tamakōpiri, Whanganui nui tonu, Ngāi Tahu, Ngāti Kahungunu hollie.smith@hotmail.co.nz 15 (2) (b)  
Mark Bradley WELLINGTON Ngāti Pākehā, Ngāti Ingarihi taroaroa@gmail.com 15 (2) (c)  
Wayne Ngata WELLINGTON Ngata Te Aitanga a Hauiti, Ngāti Ira, Ngāti Poro   AM  
Te Ahu Rei NELSON Ngā Ruahinerangi teahu2014@gmail.com 15 (2) (c)  
Melanie Nelson NELSON Ngāti Pākehā melanie@melanienelson.co.nz 15 (2) (c)  
Mita Ted Te Hae CHRISTCHURCH Tainui Ngāti Hikairo ted.tehae@cdhb.govt.nz 15 (2) (c)  
Piripi Kingi Waretini CHRISTCHURCH Tainui, Ngāti Maniapoto tukaha@live.com 15 (2) (a) Taha Ture; Mahi Hākinakina Mātauranga; Whare Kōti Mahi Hauora; Mahi Pāpāho Whakapakari Tinana
Urupikia Minhinnick CHRISTCHURCH Ngāti Te Ata urupikia@gmail.com 15 (2) (c)  
Karaka (Clark Roberts) Rāpata DUNEDIN Te Aupōuri Ngāti Kurī   15 (2) (a)  
Hiria Singe DUNEDIN Ngāti Porou   15 (2) (a)  
Lorraine Johnston DUNEDIN   ljohnston@slingshot.co.nz 15 (2) (c)  
Dr Poia Rewi DUNEDIN Ngāi Tūhoe Ngāti Manawa Te Arawa poia.rewi@otago.ac.nz 15 (2) (c)  
Matiu Ratima DUNEDIN Whakatōhea / Ngāti Pūkeko matiu.ratima5@gmail.com 15 (2) (c) Kaiako Whare Wānanga Whare Kōti
Myra Jean Clarke INVERCARGILL Ngā Puhi   15 (2) (c)  

Rēhita Rāngai Mātauranga

Ingoa Wāhi Noho Iwi Īmēra Taumata
Stephanie Huriana Fong AUCKLAND Te Rarawa stephanie@paetultd.com 15(2) (b)
Jennifer Martin AUCKLAND Te Rarawa jen.martin@paetultd.com 15(2) (b)
Hēmi Kelly AUCKLAND Ngāti Maniapoto, Ngāti Tahu-Ngāti Whāoa hemi.kelly@aut.ac.nz 15(2) (b)
Mākoha Gardiner WAIARIKI Ngāiterangi, Ngāti Ranginui, Te Arawa makoha@xtra.co.nz 15(2) (b)
Wawaro Te Whaīti MANAWATŪ Ngāti Kahungunu ki Wairarapa, Kāi Tahu wawaro.tewhaiti@gmail.com 15(2) (b)